Virtuální studovna
Databáze a online služby
Divadelního ústavu
Orální historie českého divadla
 
 

Kačer Jan

tvorba rozhovor
režisér; herec (* 3. 10. 1936 Holice, okr. Pardubice)

Vystudoval Keramickou školu v Bechyni, kde získal také první zkušenosti s působením v divadelním souboru. Po absolutoriu (1955) se přihlásil ke studiu režie na pražské Divadelní fakultě akademii múzických umění. Při Československém svazu mládeže založil soubor Holubáři, který posléze celý dostal nabídku angažmá do Ostravy, do Divadla Petra Bezruče. Kačer zde jako herec a režisér působil v letech 1959–64. Poté odešel do nově vznikajícího pražského Činoherního klubu (1964–74), dále hrál a režíroval ve Státním divadle v Ostravě (1976–80), v pražských Divadle E. F. Buriana (1979–81), Národním divadle (1983–2015) a v Divadle na Vinohradech (1986–90). V současnosti hraje v Divadle pod Palmovkou.

Má na svém divadelním kontě 70 režií a téměř 160 rolí. Vedle toho hojně působil v televizi a ve filmu. Jeho manželkou je herečka Nina Divíšková (*1936).

Modul orální historie českého divadla

Projekt, který vznikl v roce 2015, si klade za cíl zachytit vzpomínkové vyprávění významných osobností českého divadla, a to především formou audio záznamu (obvykle v délce čtyř hodin), ve většině případů je pořízen i kratší videozáznam (v délce 10–20 min). Dále je vyhotoven protokol rozhovoru, který rekapituluje v 15–20 minutových intervalech probíraná témata a osobnosti. K dispozici jsou také digitalizované fotografie či dokumenty osobní povahy, které pamětník poskytl.

Všechny materiály jsou určeny k místnímu studiu registrovaným badatelům ve studovnách IDU.

Modul Orální historie v rámci on-line Virtuální studovny poskytuje seznam narátorů se stručnými medailony a protokoly rozhovorů. Kompletní nahrávka včetně všech doplňujících materiálů je určena výhradně k místnímu studiu registrovaným badatelům v Informačně-dokumentačním oddělení IDU. V případě zájmu kontaktujte Lucii Čepcovou: lucie.cepcova(at)divadlo.cz.

Fond nyní obsahuje 74 záznamů.

Seznam osobností

Další zdroje DÚ
 
Partneři