Virtuální studovna
Databáze a online služby
Divadelního ústavu
Orální historie českého divadla
 
 

Adamczyk Vladimír

tvorba rozhovor
architekt (* 3. 2. 1945 Přelouč)

Vystudoval Stavební fakultu Českého vysokého učení technického v Praze a začátkem sedmdesátých let nastoupil do Scénografického ústavu, instituce, která měla teoreticky i technologicky podporovat scénografickou praxi v Československu. Na pokyn tehdejšího ředitele Miroslava Kouřila dohlížel na rekonstrukci Manhartského paláce v Celetné ulici, kam se měl Scénografický ústav přestěhovat z Vinohradské třídy. Po zrušení Scénografického ústavu pracoval ve Scénografickém oddělení Divadelního ústavu, a to až do začátku 90. let.

Je autorem nebo spoluautorem několika publikací zaměřených na architekturu divadelního prostoru, např. Průvodce po scénách, Vinohradské divadlo, Architektura na quadriennale či Zrcadlo světového divadla.

Syn Marek je divadelní a filmový herec.

Modul orální historie českého divadla

Projekt, který vznikl v roce 2015, si klade za cíl zachytit vzpomínkové vyprávění významných osobností českého divadla, a to především formou audio záznamu (obvykle v délce čtyř hodin), ve většině případů je pořízen i kratší videozáznam (v délce 10–20 min). Dále je vyhotoven protokol rozhovoru, který rekapituluje v 15–20 minutových intervalech probíraná témata a osobnosti. K dispozici jsou také digitalizované fotografie či dokumenty osobní povahy, které pamětník poskytl.

Modul Orální historie v rámci on-line Virtuální studovny poskytuje seznam narátorů se stručnými medailony, současnou fotografií a protokoly rozhovorů. Kompletní nahrávka včetně všech doplňujících materiálů je určena výhradně k místnímu studiu registrovaným badatelům v Informačně-dokumentačním oddělení IDU. V případě zájmu kontaktujte Lucii Čepcovou: lucie.cepcova(at)idu.cz.

Fond nyní obsahuje 165 záznamů.

Seznam osobností

Další zdroje DÚ
 
Partneři