Virtuální studovna
Databáze a online služby
Divadelního ústavu
Orální historie českého divadla
 
 

Dražďáková Jana

tvorba rozhovor
ředitelka (* 10. 1. 1940 Praha)

Od mládí se věnovala ochotnickému divadlu, toužila stát se herečkou, ale nebyla přijata na Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze. V roce 1959 nastoupila jako sekretářka do nově založeného Východočeského loutkové divadla (Drak) v Hradci Králové. Záhy se stala provozní tajemnicí, roku 1990 se stala ředitelkou a byla jí až do konce roku 2010.

Její teta byla herečka Jarmila Cmíralová (1930-2007), první manžel herec a také divadelní ředitel Vladislav Dražďák (1926-1996).

Modul orální historie českého divadla

Projekt, který vznikl v roce 2015, si klade za cíl zachytit vzpomínkové vyprávění významných osobností českého divadla, a to především formou audio záznamu (obvykle v délce čtyř hodin), ve většině případů je pořízen i kratší videozáznam (v délce 10–20 min). Dále je vyhotoven protokol rozhovoru, který rekapituluje v 15–20 minutových intervalech probíraná témata a osobnosti. K dispozici jsou také digitalizované fotografie či dokumenty osobní povahy, které pamětník poskytl.

Všechny materiály jsou určeny k místnímu studiu registrovaným badatelům ve studovnách IDU.

Modul Orální historie v rámci on-line Virtuální studovny poskytuje seznam narátorů se stručnými medailony a protokoly rozhovorů. Kompletní nahrávka včetně všech doplňujících materiálů je určena výhradně k místnímu studiu registrovaným badatelům v Informačně-dokumentačním oddělení IDU. V případě zájmu kontaktujte Lucii Čepcovou: lucie.cepcova(at)divadlo.cz.

Fond nyní obsahuje 73 záznamů.

Seznam osobností

Další zdroje DÚ
 
Partneři