Virtuální studovna
Databáze a online služby
Divadelního ústavu
Orální historie českého divadla
 
 

Richter Karel

tvorba rozhovor
herec; režisér; ředitel (* 28. 5. 1926 Praha)

Absolvoval obchodní školu, na konzervatoř nebyl přijat. Od dětství hrál v Pražském dětském divadle Míly Mellanové. Soubor se v roce 1953 usídlil v prostoru bývalé Velké operety v Dlouhé ulici jako Divadlo Jiřího Wolkera. V roce 1974 se zde stal ředitelem, funkci vykonával až do odchodu do důchodu v roce 1990. Ztvárnil na 120 rolí.

Vytvořil také dvacet filmových postav (první byl Tomík ve snímku Václava Kršky Kluci na řece), věnoval se rovněž dabingu a rozhlasové práci.

Cenu Senior Prix získal roku 1996, o rok později Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Syn Ivan (1953 - 2000) byl také herec.

Modul orální historie českého divadla

Projekt, který vznikl v roce 2015, si klade za cíl zachytit vzpomínkové vyprávění významných osobností českého divadla, a to především formou audio záznamu (obvykle v délce čtyř hodin), ve většině případů je pořízen i kratší videozáznam (v délce 10–20 min). Dále je vyhotoven protokol rozhovoru, který rekapituluje v 15–20 minutových intervalech probíraná témata a osobnosti. K dispozici jsou také digitalizované fotografie či dokumenty osobní povahy, které pamětník poskytl.

Všechny materiály jsou určeny k místnímu studiu registrovaným badatelům ve studovnách IDU.

Modul Orální historie v rámci on-line Virtuální studovny poskytuje seznam narátorů se stručnými medailony a protokoly rozhovorů. Kompletní nahrávka včetně všech doplňujících materiálů je určena výhradně k místnímu studiu registrovaným badatelům v Informačně-dokumentačním oddělení IDU. V případě zájmu kontaktujte Lucii Čepcovou: lucie.cepcova(at)divadlo.cz.

Fond nyní obsahuje 74 záznamů.

Seznam osobností

Další zdroje DÚ
 
Partneři