Virtuální studovna
Databáze a online služby
Divadelního ústavu
Orální historie českého divadla
 
 

Dolanská Slávka

tvorba rozhovor
herečka; kritička (* 19. 6. 1927 Plzeň)

Dcera houslisty v opeře plzeňského Divadla J. K. Tyla chodila do divadla od dětství. Těsně po válce se přihlásila do Studia plzeňského divadla, později do Studia Divadla 5. května v Praze. Složila herecké zkoušky, nastoupila do angažmá v Českém Těšíně (1949) a krátce na to v Horáckém divadle v Jihlavě (1951-52) jako lektorka dramaturgie. Vrátila se do Prahy, kde získala místo divadelní redaktorky v nakladatelství Osvěta (záhy spojeno s Orbisem), pracovala pro časopis Ochotnické divadlo. Na začátku 60. let přešla do Československého rozhlasu, do rubriky Zrcadlo kultury, věnovala se divadelní kritice a tvorbě původních pořadů s divadelní tematikou.

Křestním jménem Věnceslava, používala variantu Slávka, jejím manželem byl teatrolog Adolf Scherl (1925-2017).

Modul orální historie českého divadla

Projekt, který vznikl v roce 2015, si klade za cíl zachytit vzpomínkové vyprávění významných osobností českého divadla, a to především formou audio záznamu (obvykle v délce čtyř hodin), ve většině případů je pořízen i kratší videozáznam (v délce 10–20 min). Dále je vyhotoven protokol rozhovoru, který rekapituluje v 15–20 minutových intervalech probíraná témata a osobnosti. K dispozici jsou také digitalizované fotografie či dokumenty osobní povahy, které pamětník poskytl.

Všechny materiály jsou určeny k místnímu studiu registrovaným badatelům ve studovnách IDU.

Modul Orální historie v rámci on-line Virtuální studovny poskytuje seznam narátorů se stručnými medailony a protokoly rozhovorů. Kompletní nahrávka včetně všech doplňujících materiálů je určena výhradně k místnímu studiu registrovaným badatelům v Informačně-dokumentačním oddělení IDU. V případě zájmu kontaktujte Lucii Čepcovou: lucie.cepcova(at)divadlo.cz.

Fond nyní obsahuje 75 záznamů.

Seznam osobností

Další zdroje DÚ
 
Partneři