Virtuální studovna
Databáze a online služby
Divadelního ústavu
Orální historie českého divadla
 
 

Havlík Emil

tvorba rozhovor
loutkoherec; překladatel (* 6. 5. 1927 Praha, † 13. 11. 2019 Praha)

Odmaturoval v roce 1946 na smíchovském gymnáziu a dále studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor ruština-srbochorvatština, časem přestoupil na Pedagogickou fakultu, obor český jazyk. K divadlu si budoval vztah od dětství, jeho tatínek stál již v roce 1920 u zrodu Loutkářského odboru Sokola I. Smíchov, který syn Emil v roce 1993 obnovil. Ústřední loutkové divadlo, založené Janem Malíkem v Praze v roce 1949, se stalo místem celoživotního Havlíkova angažmá. Působil zde od samých počátků existence divadla v roce 1949 až do odchodu do důchodu roku 1987, ale i poté s divadlem spolupracoval. Věnoval se také pedagogické činnosti na Akademii múzických umění. Hrál ve více než 50 inscenacích, přeložil řadu her a několik odborných textů.

Bratr Václav (1921–1996) byl výtvarníkem loutek.

Modul orální historie českého divadla

Projekt, který vznikl v roce 2015, si klade za cíl zachytit vzpomínkové vyprávění významných osobností českého divadla, a to především formou audio záznamu (obvykle v délce čtyř hodin), ve většině případů je pořízen i kratší videozáznam (v délce 10–20 min). Dále je vyhotoven protokol rozhovoru, který rekapituluje v 15–20 minutových intervalech probíraná témata a osobnosti. K dispozici jsou také digitalizované fotografie či dokumenty osobní povahy, které pamětník poskytl.

Všechny materiály jsou určeny k místnímu studiu registrovaným badatelům ve studovnách IDU.

Modul Orální historie v rámci on-line Virtuální studovny poskytuje seznam narátorů se stručnými medailony a protokoly rozhovorů. Kompletní nahrávka včetně všech doplňujících materiálů je určena výhradně k místnímu studiu registrovaným badatelům v Informačně-dokumentačním oddělení IDU. V případě zájmu kontaktujte Lucii Čepcovou: lucie.cepcova(at)divadlo.cz.

Fond nyní obsahuje 72 záznamů.

Seznam osobností

Další zdroje DÚ
 
Partneři