Virtuální studovna
Databáze a online služby
Divadelního ústavu
Orální historie českého divadla
 
 

Ruszelák Josef

tvorba rozhovor
scénický výtvarník; kostýmní výtvarník; grafik; malíř; fotograf (* 16. 6. 1938 Nětčice u Kroměříže)

Vystudoval (1953-57) Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor užitá a dekorativní malba v architektuře a propagaci. Díky kontaktu s výtvarníkem zlínského divadla Zdeňkem Hyblerem propadl kouzlu divadelního zázemí. Po vojně nastoupil do divadla nejprve jako propagační výtvarník, brzy začal působit také jako scénický a kostýmní výtvarník. Zároveň fotografoval, věnoval se volné malířské tvorbě a ilustroval knihy.

V divadle pracoval 35 let, vedle toho uspořádal 80 samostatných a zúčastnil se 150 kolektivních výstav.

Modul orální historie českého divadla

Projekt, který vznikl v roce 2015, si klade za cíl zachytit vzpomínkové vyprávění významných osobností českého divadla, a to především formou audio záznamu (obvykle v délce čtyř hodin), ve většině případů je pořízen i kratší videozáznam (v délce 10–20 min). Dále je vyhotoven protokol rozhovoru, který rekapituluje v 15–20 minutových intervalech probíraná témata a osobnosti. K dispozici jsou také digitalizované fotografie či dokumenty osobní povahy, které pamětník poskytl.

Všechny materiály jsou určeny k místnímu studiu registrovaným badatelům ve studovnách IDU.

Modul Orální historie v rámci on-line Virtuální studovny poskytuje seznam narátorů se stručnými medailony a protokoly rozhovorů. Kompletní nahrávka včetně všech doplňujících materiálů je určena výhradně k místnímu studiu registrovaným badatelům v Informačně-dokumentačním oddělení IDU. V případě zájmu kontaktujte Lucii Čepcovou: lucie.cepcova(at)divadlo.cz.

Fond nyní obsahuje 74 záznamů.

Seznam osobností

Další zdroje DÚ
 
Partneři