Virtuální studovna
Databáze a online služby
Divadelního ústavu
Orální historie českého divadla
 
 

Luskačová Markéta

tvorba rozhovor
fotografka (* 29. 8. 1944 Praha)

Sociologii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy absolvovala v roce 1967 s diplomovou prací o tradičních formách náboženství na Slovensku. Protože se již několik let věnovala fotografování, přihlásila se ke studiu fotografie na Filmové fakultě Akademie múzických umění.

Na doporučení fotografa Josefa Koudelky se stala fotografkou Divadla za branou. Působila zde od roku 1970 až do uzavření divadla v roce 1972.

Roku 1975 odešla do zahraničí, fotografovala v Anglii a Irsku.

V roce 2018 jí byla Asociací profesionální fotografů České republiky udělena cena Osobnost české fotografie – za dlouhodobý přínos české fotografii.

Modul orální historie českého divadla

Projekt, který vznikl v roce 2015, si klade za cíl zachytit vzpomínkové vyprávění významných osobností českého divadla, a to především formou audio záznamu (obvykle v délce čtyř hodin), ve většině případů je pořízen i kratší videozáznam (v délce 10–20 min). Dále je vyhotoven protokol rozhovoru, který rekapituluje v 15–20 minutových intervalech probíraná témata a osobnosti. K dispozici jsou také digitalizované fotografie či dokumenty osobní povahy, které pamětník poskytl.

Všechny materiály jsou určeny k místnímu studiu registrovaným badatelům ve studovnách IDU.

Modul Orální historie v rámci on-line Virtuální studovny poskytuje seznam narátorů se stručnými medailony a protokoly rozhovorů. Kompletní nahrávka včetně všech doplňujících materiálů je určena výhradně k místnímu studiu registrovaným badatelům v Informačně-dokumentačním oddělení IDU. V případě zájmu kontaktujte Lucii Čepcovou: lucie.cepcova(at)divadlo.cz.

Fond nyní obsahuje 74 záznamů.

Seznam osobností

Další zdroje DÚ
 
Partneři