Virtuální studovna
Databáze a online služby
Divadelního ústavu
Videotéka
 
 
v
Název 
Divadlo, soubor 
Rok 
Typ záznamu 
Kód 
Vaše schránka je prázdná. Vybrané výsledky hledání si můžete uložit do schránky pomocí tlačítka "Vlož do schránky" na záložce "Vyhledávání".
Zobraz vybrané, počet:
Export
v
Vyjmi ze schránky
strana
z 0 (0 položek)

Modul videotéka

Modul videotéka je katalogem videozáznamů Institutu umění – Divadelního ústavu.


Obsahuje základní údaje o audiovizuálních záznamech divadelních inscenací, převážně tuzemských, ale i zahraničních, o dokumentech s tématem divadla, o medailonech tvůrců i divadelních akcí. Údaje zahrnují autory předloh a základní tvůrčí tým, tedy režiséra, choreografa, autory výpravy.

V souvislosti se získáváním nových audiovizuálních záznamů probíhá ověřování dat a jejich vkládání. Průběžně jsou zpětně doplňovány údaje i ke starším záznamům.

Ve videotéce je k dispozici 15 310 záznamů.

V katalogu videotéky je možné vyhledávat

 • podle části názvu inscenace (např. král)
 • podle části názvu divadla – filtraci mezivýsledku je možné provádět zapsáním jakéhokoli slova z názvu divadla, po označení budou vybrány záznamy pro všechny varianty názvu z historie divadla, pro konkrétní variantu doplňte časovým vymezením uvedeným zkráceně v názvu divadla (Divadelní společnost Petra Bezruče Ostrava od 97).
 • podle části názvu zahraničního divadla (společná nabídka s českými divadly v řádku Divadlo) – budou vybrány záznamy pouze pro tuto variantu názvu, historický kontext není zohledněn. Pokud existuje obvyklý český tvar názvu města-sídla divadla, je mu dána přednost (Paříž nikoli Paris).
 • podle jména autora textu nebo skladatele, režiséra, autora scény, kostýmů, choreografa (u tanečních produkcí), pokud jsou v podkladech uvedeni, ostatní inscenátoři ani herecké obsazení nejsou součástí této databáze, a proto se nevyhledávají. Výběr osobnosti je možné zadávat pouze od začátku příjmení – pro urychlení je výhodné zapsat celé jméno (ve tvaru Čapek, Karel)
 • podle typu záznamu (vpravo) zaškrtnutím – vyhledá např. pouze dokumenty, či zahraniční inscenace
 • podle žánru – omezení na určitý hledaný žánr (urychlí vyhledávání).
 • Spojením několika položek

Obecně platí, že ve fulltextovém hledání, v hledání názvů inscenací a her i ve filtraci mezivýsledků (např. název divadla, jméno autora) diakritika nerozhoduje. Pro filtraci mezivýsledků (pole s rozbalovacím menu) se požadavek vpisuje do nabídnutého pole, výběr je možno potvrdit buď přímo kliknutím nebo zaškrtnutím a potvrzením OK.

  Pohyb po nabídnutém mezivýsledku umožňuje kromě myši též navigace klávesami:
 • Left / Right (šipky) = posun na předchozí / další řádek
 • Insert = výběr řádky + přesun na další řádek
 • PageDown / PageUp = posun na předchozí / další stránku
 • Home / End = přesun na první řádek první / poslední stránky

Vztah mezi jednotlivými řádky je a zároveň, vztah mezi údaji na jediném řádku je nebo. Vybrané záznamy jsou řazeny sestupně podle data premiéry - přeřazení (sestupné i vzestupné) je možné kliknutím na záhlaví kteréhokoli sloupce.
Zatržením několika/všech inscenací (Volby hromadného zaškrtnutí řádků - vlevo nahoře) a upřesněním šablony zobrazení (Vypisovat - vlevo dole) je možno vytvořit hromadný výpis detailů (Zobraz vybrané). Opis základních údajů celého výběru/zatržených inscenací je možné exportovat (Export) jako tabulku do excelu nebo jiných formátů.
Označené záznamy je možné vložit do schránky, kde zůstanou uloženy i při dalším otevření databáze ze stejného počítače. Schránka umožňuje hromadný výpis i export záznamů z několika výběrů. Při vložení velkého počtu záznamů je dobré před dalším vkládáním schránku vyprázdnit (Vyjmi ze schránky).

Další zdroje DÚ
 
Partneři