Virtuální studovna
Databáze a online služby
Divadelního ústavu
Divadelní fotografie
 
 
Příjmení fotografa 
Jméno 
Inscenací 
Fotek 
  
 
Open filter row popup menu
Open filter row popup menu
Open filter row popup menu
Open filter row popup menu
 
ExpandAdamcová 27 
ExpandAdamczykVladimír00 
ExpandAdamecJan456 
ExpandAdámekMilan213 
ExpandAdámekPetr00 
ExpandÁghMárton00 
ExpandAkšamiaMehmed19 
ExpandAlonsoDaniel00 
ExpandAltsternIgor12 
ExpandAmbrosVladimír14 
ExpandAnneLiten114 
ExpandAshita 00 
Expandateliér Ernst 00 
Expandateliér Fotografia 00 
ExpandAteliér U Šebestů 15 
Expandateliér Wildt 00 
ExpandAugustínDávid00 
Expandautor neznámý 461335163 
ExpandBabůrekHilar13 
ExpandBahenskýŠtěpán539 
ExpandBahulaJosef18101 
ExpandBachonováBarbora14 
ExpandBachratýCtibor12376 
ExpandBaladováMichaela210 
ExpandBalášJiří1454 
ExpandBallingMojmír00 
ExpandBalnerMichal17 
ExpandBaptistaMilan514 
ExpandBaranPetr116 
ExpandBarešStanislav M.1369 
   20218354806 
strana
z 42 (1257 položek)
v
Foto 
Název inscenace 
Divadlo, soubor 
Rok 
Fotograf 
Vaše schránka je prázdná. Vybrané výsledky hledání si můžete uložit do schránky pomocí tlačítka "Vlož do schránky" na záložce "Vyhledávání".
Zobraz vybrané, počet:
Export
v
Vyjmi ze schránky
strana
z 0 (0 položek)

Modul Divadelní fotografie

Modul Divadelní fotografie obsahuje digitalizovaný fond divadelních fotografií z inscenací českých divadel po roce 1945 (pozitivy, negativy, diapozitivy, digitální fotografie), jehož systematické zpracování a digitalizace započalo v roce 2010 a mohlo být realizováno díky podpoře Finančních mechanismů EHP/Norska. Zpřístupnění dat je realizováno na základě souhlasu autorů. V případě, že autor fotografií souhlas neposkytl, má badatel možnost se s fotografiemi seznámit pouze v badatelně IDU. Vedle základních údajů k inscenaci jsou ke každé fotografii postupně doplňovány osoby a obsazení.

Vzhledem k tomu, že identifikace osob na snímku je doposud realizována pouze u cca poloviny fotografií, je možné v modulu Inscenace vyhledat všechny inscenace, ve kterých hledaný umělec účinkoval, a tam prověřit, zda jeho fotografie existuje.

V databázi divadelních fotografií je k dispozici 390 292 záznamů.

Vyhledávání v modulu Divadelní fotografie je možné podle:

 1. Názvu inscenace, Divadla, jména scénografa či Specifikace.
 2. Seznamu fotografů, obsahující abecední seznam zařazených fotografů.

Obecně platí, že ve fulltextovém hledání, v hledání názvů inscenací a her i ve filtraci mezivýsledků (např. název divadla, jméno autora) diakritika nerozhoduje.

Pro filtraci mezivýsledků (pole s rozbalovacím menu) se požadavek vpisuje do nabídnutého pole, výběr je možno potvrdit buď přímo kliknutím nebo zaškrtnutím a potvrzením OK.

  Pohyb po nabídnutém mezivýsledku umožňuje kromě myši též navigace klávesami:
 • Left / Right (šipky) = posun na předchozí / další řádek,
 • Insert = výběr řádky + přesun na další řádek,
 • PageDown / PageUp = posun na předchozí / další stránku,
 • Home / End = přesun na první řádek první / poslední stránky.

Vztah mezi jednotlivými řádky je a zároveň, vztah mezi údaji na jediném řádku je nebo.

Vybrané záznamy jsou řazeny sestupně podle data premiéry – přeřazení (sestupné i vzestupné) je možné kliknutím na záhlaví kteréhokoli sloupce.

Zatržením několika/všech inscenací (Volby hromadného zaškrtnutí řádků – vlevo nahoře) a upřesněním šablony zobrazení (Vypisovat – vlevo dole) je možno vytvořit hromadný výpis detailů (Zobraz vybrané). Opis základních údajů celého výběru/zatržených inscenací je možné exportovat (Export) jako tabulku do excelu nebo jiných formátů.

Označené záznamy je možné vložit do schránky, kde zůstanou uloženy i při dalším otevření databáze ze stejného počítače. Schránka umožňuje hromadný výpis i export záznamů z několika výběrů. Při vložení velkého počtu záznamů je dobré před dalším vkládáním schránku vyprázdnit (Vyjmi ze schránky).

1) Vyhledávání podle údajů o inscenaci

 • Podle části názvu inscenace (např. král).
 • Podle části názvu divadla – filtraci mezivýsledku je možné provádět zapsáním jakéhokoli slova z názvu divadla, po označení budou vybrány záznamy pro všechny varianty názvu z historie divadla, pro konkrétní variantu doplňte časovým vymezením uvedeným zkráceně v názvu divadla (Divadelní společnost Petra Bezruče Ostrava od 97).

  Pokud bylo divadlo po dobu své existence též součástí jiné instituce, je nutné zadat ve výběru současně i tuto variantu, v nabídce divadel je vyznačeno "jako součást jiné instituce" – např. Činohra Petra Bezruče (jako součást jiné instituce), Činoherní klub (jako součást jiné instituce).

  Křestní jména v názvu divadla jsou krácena bez mezery za tečkou (Divadlo J.K.Tyla).

 • Podle data premiéry (zcela vpravo) – je třeba zadat celé datum v podobě 1.1.2012.
 • Podle jména fotografa, lze zadat pouze část začátku příjmení – pro urychlení je výhodné zapsat celé jméno (ve tvaru Příjmení, Jméno).
 • Podle obsazení – pokud jsou již osoby a obsazení na fotografiích do systému zapsány, lze zadat pouze část začátku příjmení – pro urychlení je výhodné zapsat celé jméno (ve tvaru Příjmení, Jméno). Zobrazeny budou pouze ty inscenace, kde je na fotografii zobrazen hledaný umělec. Vzhledem k tomu, že doposud je podrobně popsána pouze cca polovina fotografií, je možné v modulu Inscenace vyhledat všechny inscenace, ve kterých hledaný účinkoval, a tam prověřit, zda fotografie existuje.
 • Spojením několika položek.

2) Vyhledávání podle Seznamu fotografů

 • Po vložení příjmení (a jména) fotografa (výběr osobnosti je možné zadávat pouze od začátku příjmení) a rozbalení tlačítkem + se zobrazí soupis inscenací řazený podle názvu inscenace.
 • Soupis inscenací je možné buď přetřídit kliknutím na záhlaví příslušného sloupce nebo dále zúžit zadáním názvu inscenace nebo názvu divadla (výběr je možné zadat jakoukoli částí názvů).

Kliknutím na název inscenace se zobrazí její detail (včetně náhledů fotodokumentace, scénografické dokumentace a údaji o existenci záznamu ve videotéce IDU).

Detail inscenace obsahuje záložky

 • Tvůrci a obsazení – obsahuje veškeré údaje o inscenaci, zcela dole Související odkazy s uvedením počtu fotografií, scénografických artefaktů, bibliografických odkazů či existence videozáznamu (jsou-li k dispozici).
 • Fotografie – zobrazí se fotografie, při kliknutí na fotografii se fotografie zobrazí ve větším rozlišení s identifikací inscenace, případným popisem osob a obsazení a autorem fotografie ve spodní části fotografie.
 • Scénografie (je-li k dispozici) – kliknutím na název Scénografie se zobrazí digitalizované návrhy, kliknutím na obrázek se návrh zobrazí ve větším rozlišení.
Další zdroje DÚ
 
Partneři