library
audio library
video library
bibliography
production
scenography
theatre photos
theatre events
professional activities
casting/roles
oral history
Virtual Study
Database and on-line services
of the Theatre Institute
Theatre Productions
 
 

16. 2. 2019
Městské divadlo Brno; Muzikál Městského divadla Brno (Hudební scéna Brno)Czech premiere
Divadlo J. K. Tyla Plzeň; Opereta / Muzikál Divadla J. K. Tyla (Malá scéna Nového divadla Plzeň)
19. 2. 2019
Národní divadlo Brno; Balet Národního divadla v Brně (Janáčkovo divadlo Brno)Renewed premiere
Petr Iljič Čajkovskij: Labutí jezero

Baletní titul Labutí jezero dostane ke svým 100. narozeninám na brněnské scéně novou kostýmní a scénickou výpravu. V pořadí deváté brněnské nastudování v choreografii Roberta Strajnera mělo premiéru 17. prosince 1999 v Janáčkově divadle v kostýmech a scéně Josefa Jelínka. Obnovená premiéra bude s drobnými choreografickými úpravami autora uvedena v kostýmní výpravě Romana Šolce a scénické výpravě kanadského výtvarníka Petera Horna. Obnovená premiéra je naplánována na den přesně v termínu stého výročí prvního brněnského uvedení 19. února 2019 v Janáčkově divadle.
20. 2. 2019
Divadlo Studio Dva Praha (Malá scéna Studia DVA Praha)Renewed premiere
První provedení viz Úvod do práce s počítačem, kód 48602.
21. 2. 2019
Divadlo Antonína Dvořáka Příbram (Velká scéna Divadla Antonína Dvořáka Příbram)
Milan Schejbal – Hynek Bouček – Patrick Ryan: Jak jsem vyhrál válku
22. 2. 2019
Městské divadlo Mladá Boleslav (Městské divadlo Mladá Boleslav)
Psychothriller královny detektivek, kde vrahem může být kdokoliv…
Městské divadlo Most (Městské divadlo Most)
William Shakespeare: Macbeth
Moravské divadlo Olomouc; Opera a opereta Moravského divadla (Velké divadlo Olomouc)
Jacques Offenbach: Orfeus v podsvětí
Divadlo Na Rejdišti Praha (Divadlo Na Rejdišti Praha)
Další údaje budou doplněny.
Divadlo NoD Praha (Univerzální prostor NoD Praha)1st stage production
Janek Lesák – Natálie Preslová: Bible 2
Další údaje budou doplněny.
Činoherní studio města Ústí nad Labem (Činoherní studio Ústí nad Labem)
David Gieselmann: Pan Kolpert
Severočeské divadlo Ústí nad Labem s.r.o.; Opera Severočeského divadla opery a baletu (Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem)
Franz Lehár: Veselá vdova
23. 2. 2019
Divadlo Polárka Brno (Divadlo Polárka Brno)1st stage production
Jiří Jelínek – Karel May: Vinnetou
Městské divadlo Brno; Činohra Městského divadla Brno (Činoherní scéna Brno)1st stage production
Lev Nikolajevič Tolstoj – Jiří Záviš: Anna Karenina
ProART Brno1st stage production
 • : POCHODNĚ_Torch of Freedom
 • : BLATNÝ
Večer složený ze dvou choreografií. Místa uvedení: 23.2. Praha - Památník na Vítkově; 28.2. Mikulov - Národní dům; 1.3. Brno - Klub Leitnerova.
Současný taneční kus věnovaný nesvobodě roku 1968, vzpomínce na Jana Zajíce a jedné Evě, která nakonec neuhořela. První část večera POCHODNĚ_Torch of Freedom se věnuje tématu boje mladého člověka za svobodu. Inspirací byl student Jan Zajíc (1950-1969), který se na protest nesvobody roku 1968 upálil jako pochodeň č. 2 po Janu Palachovi. Druhá část BLATNÝ je poctou dílu a myšlenkám brněnského básníka Ivana Blatného (1919), který v roce 1948 uprchl do Anglie a neschopný dalšího života v realitě se doslova propsal v psychiatrických léčebnách básněmi až ke své smrti v roce 1990. Svou zemi už nikdy nenavštívil.
Městské divadlo Kladno; Loutkové divadlo Lampion Kladno (Divadlo Lampion Kladno)1st stage production
Jakub Maksymov – Iva Procházková: Myši patří do nebe
Kdopak by se lišky bál? Třeba taková myš! Ale co když se tito dva přirození nepřátelé potkají v ráji? Tam už nikdo nemá hlad, a proto šelmy nechávají svou kořist na pokoji. Můžou se však spolu dva tak rozdílní tvorové skamarádit? A jak vlastně vůbec takový zvířecí ráj vypadá? A jak zní? Jaké to tam je? Dozvíte se v inscenaci pohádkové bajky, ve které se o smrti mluví tak, že se jí ani malý divák nezalekne. Pro děti od 4 let.
Městské divadlo Most; Divadlo rozmanitostí Most (Divadlo rozmanitostí Most)1st stage production
Jiří Ondra – Timothée de Fombelle: Vango
Dobrodružný příběh hlavního hrdiny, chlapce Vanga, který pátrá po svých rodičích, skutečných kamarádech nepřátelích a svém pravém místě ve světě a životě. Miluje výšky, věže a dívku Ethel, jejíž vášní jsou rychlá auta. Děj provází skutečné historické události i fantastické zážitky v prostředí vzducholodí, mrakodrapů a rychlovlaků. Výpravná inscenace, která je jevištní adaptací světoznámé knihy současného francouzského autora Timothée de Fombelle (např. Tobiáš Lolness), který za svou tvorbu získal několik mezinárodních ocenění (také prestižní Andersenovu cenu). Představení pro celou rodinu.
Východočeské divadlo Pardubice (Městské divadlo Pardubice)
Hadar Galron: Mikve
26. 2. 2019
Oldstars o.s. Praha (Bytové divadlo Košická Praha)
Ivan Vyrypajev: Iluze
28. 2. 2019
JAMU Brno - Divadlo na Orlí, hudebně-dramatická laboratoř (Divadlo na Orlí Brno)1st stage production
Martin Sládeček – Alex Rühle: Offline!
Hrají studenti 4. ročníku Ateliéru muzikálového herectví.
Další údaje budou doplněny.
Národní divadlo Praha; Činohra Národního divadla Praha (Národní divadlo Praha)1st stage production
Martin Kukučka – Lukáš Trpišovský – Ilona Smejkalová – Karel Jaromír Erben: Kytice
2nd premiere 1. 3.2019
Jevištní adaptace nejčtenější české klasiky. Sbírka balad vyšla poprvé v roce 1853 pod názvem Kytice z pověstí národních a šlo o jedinou sbírku básní, kterou Karel Jaromír Erben (1811-1870) vydal. Byla inspirována českými lidovými pověstmi a báchorkami a již v době svého vzniku slavila úspěch a ovlivnila mnoho umělců. Kniha, jejíž symbolika je svázána s přírodou, každodenní venkovskou zkušeností a tradicí, je zároveň souborem vášnivých a smyslných příběhů plných nadpřirozena a děsuplných přízraků. Svatební košili, Vodníka či Polednici, neboli magické mýty o lásce i hororové pověsti převede na jeviště historické budovy ND tvůrčí duo SKUTR, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří jsou podepsáni pod úspěšnou inscenací Lorcovy Krvavé svatby ve Stavovském divadle. K Erbenově látce mají velmi blízko - ritualizovaná archetypální témata jako láska a smrt, vztah matky a dítěte, muže a ženy nebo člověka a přírody se v jejich inscenacích opakují v mnoha obměnách a kontextech.
1. 3. 2019
Městské divadlo Most (Městské divadlo Most)
Neil Simon: Bosé nohy v parku
2. 3. 2019
Těšínské divadlo Český Těšín; Polská scéna (Těšínské divadlo Český Těšín)
Ödön von Horváth: Opowieści Lasku Wiedeńskiego
Divadlo J. K. Tyla Plzeň; Činohra Divadla J. K. Tyla (Malá scéna Nového divadla Plzeň)1st stage production
Koprodukční inscenace činohry DJKT Plzeň a ČS Ústí nad Labem.
Komedie pro čtyři herce – dva ze souboru činohry DJKT a dva z ústeckého Činoheráku – vzniká přímo pro koprodukční spolupráci těchto dvou subjektů a jeho napsání se ujali ředitel ČS (a zároveň dramaturg, herec a režisér) Jiří Trnka a dramaturg činohry DJKT Vladimír Čepek.
Divadlo pod Palmovkou Praha (Divadlo pod Palmovkou Praha)
Jan Klata – Johann Wolfgang Goethe: Faust
Další údaje budou doplněny.
Za věčným ženstvím jsme neseni výš… Jeden z nejvýraznějších současných evropských režisérů a čerstvý držitel Evropské divadelní ceny (nejvyššího evropského divadelního ocenění) Jan Klata a jedno z nejdráždivějších a nejzásadnějších děl evropské kultury společně…O tom, co je to zlo, všichni nějakou představu máme - někteří se zlu snaží čelit, jiní zlo cynicky využívají, další jím jsou fascinováni, někteří je nevědomky následují. Jakou podobu však dnes má dobro? Co přináší Faustův příběh o sebevědomém hledání lidskosti a snaze proniknout do nejhlubší podstaty života a zákonitostí přírody pro naši současnost? Existuje ještě naděje? Jan Klata v Divadle pod Palmovkou v roce 2018 inscenoval Shakespearovu hru Něco za něco, která byla vyhodnocena jako jedna z nejlepších her českého divadla. Inscenace Faust vzniká podle obou dílů Goethovy dramatické básně.
Městská divadla pražská Praha (Rokoko Praha)1st stage production
Tomáš Jarkovský – Jakub Vašíček – Zdena Salivarová: Honzlová
V příběhu Jany Honzlové, neprokádrované členky souboru písní a tanců Sedmikrása, Salivarová věrně zachytila a spoutala do živého tvaru frašku zvanou „budování socialismu“. Absurdita se vrší na absurditu, lidské osudy se ocitají ve vleku dějin, v Praze je nesnesitelné parno – a optimismus písní, které Sedmikrása zpívá, je čím dál strnulejší… Adaptaci románu odehrávajícího se v 50. letech od Zdeny Salivarové, spisovatelky stojící neprávem ve stínu svého muže Josefa Škvoreckého, připravuje pro Rokoko tandem režiséra Jakuba Vašíčka a dramaturga Tomáše Jarkovského, známý divákům svými originálními inscenacemi v královéhradeckém Divadle DRAK, plzeňské Alfě či pražském Minoru.
Švandovo divadlo na Smíchově Praha (Švandovo divadlo Praha)1st stage production
David Košťák: Hladová země
Mysteriózní hra mladého českého autora o generaci, která si vykopala vlastní budoucnost. Do města přichází cizinec, který varuje před jeho zkázou. Jenomže právě ty nejhorší vize budoucnosti máme tendenci přehlížet natolik, že nás vždy a znovu překvapí, když se vyplní. Tragikomická vize města, kde má největší moc hospodská, a kde je nejmladší generace vychovávána k tomu, aby držela krok a hlavně hubu.
Činoherní studio města Ústí nad Labem (Činoherní studio Ústí nad Labem)1st stage production
Jiří Antonín Trnka: Kdo je větší kurva
Další údaje budou doplněny.
3. 3. 2019
Divadlo Minor Praha (Divadlo Minor Praha)1st stage production
Tereza Karpianus – Otfried Preussler: Malá čarodějnice
Překladatel předlohy neuveden.
Obsazení bude doplněno.
Pojďte s námi kouzlit! Zavítejte s námi na Filipojakubskou noc, kde začíná příběh naší Malé čarodějnice, která se chce stát zkušenou čarodějkou. Jenže se toho musí ještě hodně naučit. Komu všemu se svým věrným kamarádem Havranem pomůže a jestli jsou kouzla důležitější než vlastní píle a rozum, se dozvíte v naší adaptaci známé stejnojmenné knihy Otfrieda Preusslera.
4. 3. 2019
Východočeské divadlo Pardubice (Malá scéna ve dvoře Pardubice)
David Košťák: Lajka
Uvádeno jako scénické čtení v rámci cyklu INprojekty (Malé inscenační projekty světových novinek).
Scénické čtení se dvěma následujícími reprízami a s diskusí s diváky po premiéře.
5. 3. 2019
Divadlo Radost Brno (Malá scéna Loutkového divadla Radost Brno)Renewed premiere
Vlastimil Peška: Jen počkej, hlemýždi!
7. 3. 2019
Národní divadlo moravskoslezské Ostrava; Balet Národního divadla moravskoslezského (Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava)
Arturs Maskats: Nebezpečné známosti
Obsazení bude doplněno.
8. 3. 2019
Centrum experimentálního divadla Brno; Divadlo Husa na provázku Brno (Velká scéna Divadla Husa na provázku Brno)1st stage production
Milan Uhde: Mariina volba
Další údaje budou doplněny.
Rýmovaná hra o Marii ve stylu starých barokních divadelních kusů. Příběh Marie jako ženy svobodné, živoucí a odvážné. Ženy, která se musí rozhodnout, zda do světa, kterému vládne krutost a strach chce přivést syna a nést všechny následky. Zda přes všechny slzy, které vypláče, chce do světa vpustit křehkou naději, že láska má stále mohutnou sílu.
Divadlo Radost Brno (Divadlo Radost Brno)
Lyman Frank Baum – Pavel Trtílek: Čaroděj ze země OZ
Obsazení bude doplněno.
Národní divadlo Brno; Balet Národního divadla v Brně (Mahenovo divadlo Brno)
Sergej Prokofjev: Romeo a Julie
Další údaje budou doplněny.
Jihočeské divadlo České Budějovice; Činohra Jihočeského divadla (Jihočeské divadlo České Budějovice)1st stage production
Olga Šubrtová – Martina Schlegelová – Vlastimil Vondruška: Ďáblův sluha
Divadlo na Vinohradech Praha (Divadlo na Vinohradech Praha)
Ingmar Bergman – Jan Vedral: Fanny a Alexandr
Divadlo Na zábradlí Praha (Divadlo Na zábradlí Praha)1st stage production
David Jařab: Ladies no Gentleman
2nd premiere 9. 3.2019
Činoherní studio města Ústí nad Labem (Činoherní studio Ústí nad Labem)Czech premiere
Uvedeno v rámci cyklu Překročit hranice.
Další údaje budou doplněny.
9. 3. 2019
Karlovarské městské divadlo o.p.s. (Karlovarské městské divadlo)
Jaroslav Žák: Škola základ života
2nd premiere 16. 3.2019
Společný projekte Karlovarského městského divadla a Západočeského divadla v Chebu.
Retro hudební komedie o študácích, kantorech, rodičích, ideálech, disciplíně, biflování a nostalgických vzpomínkách. Muška jenom zlatá a básník ve formě trpaslíka, středověká příšera latina a nečesaní koňové, fotbaloví idioti a učení mloci - a hlavně splašené sardele, světové mistrovství v kopané a konference za dveřmi! Představení doprovází živá desetičlenná kapela.
Divadlo J. K. Tyla Plzeň; Opera Divadla J. K. Tyla (Velké divadlo Plzeň)
Wolfgang A. Mozart: Idomeneo
Nastudováno v italském originále, uvedeno s českými a německými titulky.

Další údaje budou doplněny.
11. 3. 2019
Naivní divadlo Liberec (Naivní divadlo Liberec)1st stage production
2nd premiere 16. 3.2019
Večerní premiéra 16. 3. 2019.
Autor: Vít Peřina a kol.
Další údaje budou doplněny.
12. 3. 2019
Centrum experimentálního divadla Brno; HaDivadlo Brno (Alfa pasáž Brno)
Georg Büchner: Woyczek
Překladatel neuveden, pouze překladatelské korekce.
13. 3. 2019
Divadlo Broadway Praha (Divadlo Broadway Praha)1st stage production
14. 3. 2019
Národní divadlo Praha; Činohra Národního divadla Praha (Nová scéna Národního divadla Praha)1st stage production
Daniel Špinar – Karel Hugo Hilar: Za krásu
2nd premiere 15. 3.2019
Jeden z nejznámějších českých divadelníků. Dramatik, dramaturg, režisér, kritik, esejista, který proměnil zdejší divadlo. Karel Hugo Hilar (1885-1935), vlastním jménem trochu nepoeticky Karel Bakule, přišel do Národního divadla na vrcholu své tvůrčí a životní síly v roce 1921 a přišel, jak praví historikové, „na území velmi komplikované a nepřátelské“. On sám píše: „Úsilí o styl na moderním divadle jest úsilí o jeho zevnitřnění. Jest to konečně pochopení, že jediným cílem umění jest krása.“ Divadelní inscenace jako pocta velkému duchu, osobě výrazné, umělci, který posunul české umění o míle vpřed a jehož slova jsou dnes vzrušující stejně jako před sto lety. Nepůjde o suchopárný životopisný výklad, ale pokus o živý dialog s těmi, kdo zakládali českou divadelní tradici. Zkusíme si představit, jaké to mohlo být v kůži K. H. Hilara…
15. 3. 2019
Divadelní společnost Petra Bezruče Ostrava (Divadlo Petra Bezruče Ostrava)
16. 3. 2019
Klicperovo divadlo Hradec Králové (Beseda Hradec Králové)
Moliere: Lakomec
Obsazení bude doplněno.
Překlad: Vladimír Mikeš (s použitím částí překladu E. A. Saudka).
Komorní scéna Aréna Ostrava (Komorní scéna Aréna Ostrava)
Niccolo Machiavelli: Mandragora
Překladatel neuveden.
Národní divadlo moravskoslezské Ostrava; Činohra Národního divadla moravskoslezského (Divadlo "12" Ostrava)1st stage production
Ivan Vyrypajev: Opilí
Obsazení bude doplněno.
Divadlo J. K. Tyla Plzeň; Balet Divadla J. K. Tyla (Nové divadlo Plzeň)Preview
Edward Elgar – Stendhal: Červený a černý
Další údaje budou doplněny.
Městská divadla pražská Praha (Divadlo Komedie Praha)1st stage production
Anna Klimešová – Niccolo Machiavelli: Vladař
Překladatel předlohy neuveden.
17. 3. 2019
Slezské divadlo Opava; Činohra Slezského divadla (Slezské divadlo Opava)
Obsazení bude doplněno.
18. 3. 2019
AMU DAMU DISK - Divadelní studio Praha (DISK Praha)
Anton Pavlovič Čechov: Višňový sad
Obsazení bude doplněno.
Včera jsem byl v divadle, hrozně jsem se nasmál!“ „A k smíchu tam jistě nic nebylo. Kdybyste se radši dívali víc na sebe než na divadlo. Žijete tu všichni tak banálně, namluvíte takovou spoustu zbytečností...“ Kam dovede Čechov inscenátory, když mu věří a nechtějí bojovat proti němu, ale s ním?
20. 3. 2019
Hudební divadlo Karlín Praha (Hudební divadlo Karlín Praha)1st stage production
Antonín Procházka: Jak se dělá muzikál
Hudba: ukázky z muzikálů uváděných v HDK.
Výprava: s laskavým svolením autorů jsou užity stávající kostýmy a scény, které byly vytvořeny pro Hudební divadlo Karlín.
Video dotáčky/projekce: TDT Studio Filip Plíhal
Zábavně edukativní muzikálová revue.
22. 3. 2019
Národní divadlo Brno; Činohra Národního divadla v Brně (Reduta Brno)1st stage production
Iva Klestilová – Zoja Mikotová – Rudolf Těsnohlídek: Mne blesk se dotekl
Další údaje budou doplněny.
Moravské divadlo Olomouc; Balet Moravského divadla (Velké divadlo Olomouc)
Ludwig Minkus: Bajadéra
23. 3. 2019
Klicperovo divadlo Hradec Králové (Beseda Hradec Králové)
Tankred Dorst – Ursula Ehlerová: Fernando Krapp mi napsal dopis
Obsazení bude doplněno.
Horácké divadlo Jihlava (Horácké divadlo Jihlava)
Václav Havel: Žebrácká opera
Další údaje budou doplněny.
Východočeské divadlo Pardubice (Městské divadlo Pardubice)Czech premiere
Henry Lewis – Jonathan Sayer: Velká bankovní loupež
Slovácké divadlo Uherské Hradiště (Slovácké divadlo Uherské Hradiště)
Alexandr N. Ostrovskij: Les
28. 3. 2019
Národní divadlo Praha; Balet Národního divadla Praha (Národní divadlo Praha)
Petr Iljič Čajkovskij: Labutí jezero
2nd premiere 29. 3.2019
Obsazení bude doplněno.
29. 3. 2019
Jihočeské divadlo České Budějovice; Opera Jihočeského divadla (Dům kultury Metropol České Budějovice)
Andrew Lloyd Webber: Evita
Sbormistryně DPS Jitřenka: Elvíra Gadžijeva
Divadlo Na Rejdišti Praha (Divadlo Na Rejdišti Praha)
Emmerich Kálmán: Čardášová princezna
2nd premiere 2. 4.2019
Další údaje budou doplněny.
30. 3. 2019
Městská divadla pražská Praha (Divadlo Komedie Praha)1st stage production
Petra Hůlová – Petra Hůlová: Stručné dějiny Hnutí
Inscenace vznikla v koprodukci s Činohrou Státního divadla Norimberk.
4. 4. 2019
Národní divadlo moravskoslezské Ostrava; Opereta Národního divadla moravskoslezského (Divadlo Jiřího Myrona Ostrava)
Další údaje budou doplněny.
Národní divadlo Praha; Opera Národního divadla Praha (Stavovské divadlo Praha)Czech premiere
 • : Letters, Riddles and Writs
 • : The Classical Style: An Opera (of Sorts)
2nd premiere 7. 4.2019
Nastudováno v anglickém originále, uvedeno s českými a anglickými titulky.
6. 4. 2019
Městské divadlo Brno; Činohra Městského divadla Brno (Činoherní scéna Brno)
Christopher Hampton – Choderlos de Laclos: Nebezpečné vztahy
Další údaje budou odplněny.
Městské divadlo Kladno (Městské divadlo Kladno)1st stage production
Kristýna Čepková – Jiří Bábek – Jiří Hubač: Učitel tance
12. 4. 2019
Národní divadlo Brno; Činohra Národního divadla v Brně (Mahenovo divadlo Brno)Czech premiere
Harold Pinter – Di Trevis – Marcel Proust: Hledání ztraceného času
Další údaje budou doplněny.
Divadlo Na Rejdišti Praha (Divadlo Na Rejdišti Praha)
Další údaje budou doplněny.
13. 4. 2019
Divadlo J. K. Tyla Plzeň; Opera Divadla J. K. Tyla (Velké divadlo Plzeň)
Pietro Mascagni: Iris
Další údaje budou doplněny.
Nastudováno v italském originále, uvedeno s českými a německými titulky.
26. 4. 2019
Činoherní studio města Ústí nad Labem (Činoherní studio Ústí nad Labem)
Kenneth Lonergan: Lobby Hero
Další údaje budou doplněny.
27. 4. 2019
Městské divadlo Brno; Muzikál Městského divadla Brno (Hudební scéna Brno)
Maury Yeston – Mario Fratti – Federico Fellini: Nine
Další údaje budou doplněny.
4. 5. 2019
Divadlo J. K. Tyla Plzeň; Činohra Divadla J. K. Tyla (Velké divadlo Plzeň)
Sofoklés: Antigona
Další údaje budou doplněny.
10. 5. 2019
Divadlo Na zábradlí Praha (Divadlo Na zábradlí Praha)1st stage production
2nd premiere 11. 5.2019
Další údaje budou doplněny.
11. 5. 2019
Národní divadlo Brno; Balet Národního divadla v Brně (Janáčkovo divadlo Brno)
Maurice Ravel – Arvo Pärt: Walking Mad
Další údaje budou doplněny.
Divadlo J. K. Tyla Plzeň; Opereta / Muzikál Divadla J. K. Tyla (Nové divadlo Plzeň)
Elton John – Lee Hall: Billy Elliot
Další údaje budou doplněny.
16. 5. 2019
Národní divadlo Praha; Opera Národního divadla Praha (Národní divadlo Praha)
Sergej Prokofjev – Carlo Gozzi: Láska ke třem pomerančům
2nd premiere 19. 5.2019
Nastudováno ve francouzském originále, uvedeno s českými a anglickými titulky.
17. 5. 2019
Národní divadlo Brno; Činohra Národního divadla v Brně (Reduta Brno)
Ewald Palmetshofer – Gerhart Hauptmann: Před východem slunce
Další údaje budou doplněny.
25. 5. 2019
Městské divadlo Kladno (Městské divadlo Kladno)
John Gay – Miroslav Hanuš: Jak umřít na rokenrol
Další údaje budou doplněny.
7. 6. 2019
Národní divadlo Brno; Činohra Národního divadla v Brně (Mahenovo divadlo Brno)Czech premiere
Další údaje budou doplněny.
Uhrančivé osudy tří žen a jednoho století.
8. 6. 2019
Divadlo J. K. Tyla Plzeň; Opera Divadla J. K. Tyla (Velké divadlo Plzeň)
Antonín Dvořák: Šelma sedlák
Další údaje budou doplněny.
14. 6. 2019
Národní divadlo Brno; Opera Národního divadla v Brně (Janáčkovo divadlo Brno)
 • : La Voix humaine
 • : Julietta (Snář)
Obsazení bude doplěno.
Inscenace vzniká v koprodukci s Opera Göteborg.
15. 6. 2019
Divadlo J. K. Tyla Plzeň; Opereta / Muzikál Divadla J. K. Tyla (Malá scéna Nového divadla Plzeň)1st stage production
Další údaje budou doplněny.
Zábavné písničkové pásmo pro celou rodinu.
22. 6. 2019
Divadlo J. K. Tyla Plzeň; Činohra Divadla J. K. Tyla (Nové divadlo Plzeň)1st stage production
Další údaje budou doplněny.
14. 9. 2019
Agentura GoJa Praha (Goja Music Hall)
Stephen Schwartz – Gregory Maguire: Čarodějka
16. 12. 2019
Slezské divadlo Opava; Opera Slezského divadla (Slezské divadlo Opava)1st stage production
Petr Opava – Karel Jaromír Erben: O Ptáku Ohniváku a Lišce Ryšce

Theatre Productions module

The Productions module contains comprehensive information on Czech theatre productions for all seasons from 1945 to 2010/11 held by the Arts and Theatre Institute's Information and Documents Department.

Besides basic information on premieres (date and information, theatre, company, stage), the database contains the names of authors, "producers" (theatre professions such as directors, scenographers and more), and actors as contained in the production's program—in most cases, any later changes (including alternates) are not listed.

The database also contains information on whether the Arts and Theatre Institute possesses a recording of the production (in the video library) or any other documentation in its photographic or scenographic collections.

The database is being constantly updated. We are currently in the process of gathering, verifying, and entering data for the period from 2011/12 to the present. We also add past productions to the database whenever we manage to acquire verifiable documentation.

The productions database contains 47,054 records.


With the support of The State Fonf of Culture.

Instructions for use

The Productions module can be searched in two ways:

 1. By information on the production
 2. By the names of plays and original stories/books

As a rule, diacritical marks do not play a role in fulltext searches or title searches. They do, however, make a difference when filtering interim search results (theatre, person's name).

In order to filter interim results (fields with drop-down menu), the information is entered into the field and the choice can be confirmed by clicking or checking the selection and choosing OK. Besides using the mouse, you can also navigate through the interim results with your keyboard:

 • Left / Right (arrows) = move to preceding / next row,
 • Insert = select row + move to next row,
 • PageDown / PageUp = move to preceding / next page,
 • Home / End = move to first row of first page / last page.

The selected records are ordered in descending order according to date of premiere - the ordering can be changed (ascending and descending) by clicking on the header of any column.

Clicking on the name of a production displays detailed information on this record (including links to photographs, scenographic documentation, bibliographical records, and information as to the existence of a record in the Institute's video library).

By checking several/all productions (options appear by clicking on the arrow in the top left) and choosing which kind of information will be displayed ("Place on detail" - bottom left), you can create a batch list of productions containing the desired information ("Show selected").

The basic information for all selected records can be exported ("Export") as a table in Excel or other format.

The checked records can be stored ("Insert to box"), where you can find them the next time you open the database from the same computer (the "Box" tab above search field). This function also enables the batch printout or export or records stored from several searches. When storing a large number of records, it is a good idea to empty the storage prior to saving additional records ("Remove from Box").

A/ Searching by information on the production

 • By part of the production title (e.g. král (king)).
 • By part of the theatre's name – enter any word from the theatre's name for a list of all variants of the name in the theatre's history; you can choose a specific variant of the theatre's name indicated by the time range (Divadlo Petra Bezruče Ostrava 55-80).

  If, over the course of its existence, the theatre was ever part of another institution, this option must be chosen as well: This is indicated in the list of theatres - example: Činohra Petra Bezruče (as a part of another institution), Činoherní klub (as a part of another institution).

  Given names in theatre names are abbreviated without spaces following the periods (Divadlo J.K.Tyla).

 • By name – you may enter just the first few letters of the surname – for faster searches, it is better to enter the full name (in the form surname, name (Čapek, Karel)); the search may be further narrowed by choosing the person's activity (author, producer, or actor) – if you select all three or none of the three, the search will be for all. "Author" includes playwright, composer, translator and author of adaptation; "Producer" includes theatre professionals such as directors and scenographers.

  If searching for a list of plays written and directed by the same person (for example, Ladislav Smoček), enter "Smoček, Ladislav" on two lines and select "author" for one and "producer" for the other.

  In order to find all works by a person who uses several names, enter all variants on one line.

 • By date of premiere from–to – no need to search in a calendar; you can enter the date in the format 1. 1. 2012; the results will include premieres with a corresponding incomplete date (month and year, only year).
 • By genre – o limiting your search to a particular genre speeds up the search, especially for works with the same title (e.g. Macbeth – drama and opera, Romeo and Julie - drama and ballet).

B/ Searching by play or original story/book

Searches are performed in three steps - search for play, refine search, and subsequently find productions

 1. Search for play
  • by part of the name of the play (e.g. král (king)),
  • by part of the name of the book (e.g. zločin (crime)),
  • by playwright – you may enter just the first few letters of the surname – for faster searches, it is better to enter the full name (in the form surname, name (Čapek, Karel)).
 2. Refine search
  by related sources
  – clicking on this link displays translations and adaptations (for original works), original works and adaptations (for translations), and original works and translations (for adaptations).
 3. Find production – clicking on a particular play displays productions of the particular translation or adaptation or (if clicking on the original) shows all productions of the play in question.
Other links
 
Partners