library
audio library
video library
bibliography
production
scenography
theatre photos
theatre events
professional activities
casting/roles
oral history
Virtual Study
Database and on-line services
of the Theatre Institute
Theatre Productions
 
 

20. 2. 2018
AMU DAMU Katedra alternativního a loutkového divadla1st stage production
Absolventská inscenace Julie Šurkové, studentky magisterského studia na KALD DAMU.
21. 2. 2018
Duncan Centre Praha (Duncan Centre Praha)1st stage production
Premiéra studentů 3. ročníku.
22. 2. 2018
Divadlo NaHraně Praha (Divadlo Kampa Praha)1st stage production
Michel Faber – Jiří Bulis: Neskonalá
Nová síť z.s. Praha (Studio ALT@ - Hala 30 Praha Holešovice)1st stage production
1st stage production 23. 2.2018; 1st stage production 25. 2.2018; 1st stage production 26. 2.2018; 1st stage production 27. 2.2018
Původní autorská inscenace festivalu Malá inventura 2018. Představení se uskuteční v následujících dnech a částech: 22. 2. 14:00 Prolog (Studio ALTA), 23. 2. Část 1 14:00 (Studio ALTA), 25. 2. Část 2 19:30 (Studio ALTA), 26. 2. Část 3 14:00 (Studio ALTA), 27. 2. Epilog 20:00 (Veřejný prostor Prahy – sraz u metra Vltavská).

Nejsme izolováni v čase: to, co zažil člověk v minulosti, ovlivňuje naši současnost; to, co zažíváme v současnosti, formuje budoucnost. Inscenace sleduje rysy a zvyky naší přítomnosti, které souvisí s událostmi minulého století, s lety končícími číslem 8 (1918, 1968 atd.). Inscenace kombinuje vlastní orální výzkum s poznatky historiků. Nejsme izolováni v prostoru: inscenace se nezabývá jen událostmi domácími, protože ty se neděly izolovaně ani náhodně; také proto je inscenace mezinárodně srozumitelná.
Studio Hrdinů Praha (Studio Hrdinů Praha)1st stage production
Katharina Schmitt – Jakub Režný – Franz Kafka: Zpráva pro Akademii
Divadlo Antonína Dvořáka Příbram (Velká scéna Divadla Antonína Dvořáka Příbram)
Michael Cooney: Habaďůra
2nd premiere 23. 2.2018
23. 2. 2018
Centrum experimentálního divadla Brno; Divadlo Husa na provázku Brno (Velká scéna Divadla Husa na provázku Brno)1st stage production
Kateřina Tučková: Vitka
Národní divadlo Brno; Činohra Národního divadla v Brně1st stage production
Jakub Nvota – Pavel Jurda – Vladislav Vančura: Rozmarné léto
Místo konání: Cirkusové šapitó v parku Lužánky.
Jihočeské divadlo České Budějovice; Činohra Jihočeského divadla (Jihočeské divadlo České Budějovice)1st stage production
Jan Holec – Miloš Macourek – Václav Vorlíček: Pane, vy jste vdova!
Městské divadlo Mladá Boleslav (Městské divadlo Mladá Boleslav)
Brad Fraser: Teď mě zabij
Moravské divadlo Olomouc; Opera a opereta Moravského divadla (Velké divadlo Olomouc)
Jindřich Brabec – Gabriel Chevallier: Zvonokosy
AMU DAMU DISK - Divadelní studio Praha (DISK Praha)1st stage production
Autorská inscenace zabývající se tématem volného času, našich přání a mezí. Jaká předsevzetí si dáváme, co musíme stihnout za týden a co můžeme stihnout za hodinu. Jak dlouho trvá okamžik a jak vnímáme čas v různých situacích a obdobích roku. Taje, mizí, rozpadá se, zamrzá. Je ticho, vlaštovky létají nízko a já čekám, jestli se něco stane. Inscenace vychází z důvěrných sešitů dvorní dámy Sei Šónagon (konec 10. století) a zápisků poustevníka Kamo no Čómeie (13. století) a vlastních zápisků.
24. 2. 2018
Divadlo Polárka Brno (Malá scéna Divadla Polárka Brno)1st stage production
Další údaje budou doplněny. Inscenace vzniká jako vítězný projekt výzvy Polárka Start-up pro studenty uměleckých škol.
Těšínské divadlo Český Těšín; Polská scéna (Těšínské divadlo Český Těšín)
Petr Zelenka: Job Interviews
Polská premiéra.
Divadlo J. K. Tyla Plzeň; Opera Divadla J. K. Tyla (Malá scéna Nového divadla Plzeň)
Ralph Benatzky – Paul Gavault: Okouzlující slečna
Obsazení bude doplněno.
Divadlo Letí Praha (Vila Štvanice Praha)Czech premiere
Alistair McDowall: Kapitán Skvělouš
Další údaje budou doplněny. Scénické čtení v cyklu 8v8.
V očích každého dítěte je otec do určité doby superhrdinou. "Kapitán Skvělouš" je ale superhrdinou v očích celého světa. Poletuje nad mraky se Supermanem a projíždí se batmobilem s Batmanem. Na některé věci však ani jeho super schopnosti nestačí. Dospívající dcera se za něj začíná stydět a žena se mu nebezpečně vzdaluje. Monodrama mladého britského autora je zábavnou a zároveň dojemnou sondou do života muže, jenž má na bedrech osud nejen své rodiny, ale i celého světa.
25. 2. 2018
Image Theatre Praha (Černé divadlo Image Praha)1st stage production
Eva Asterová – Petr Liška – Michal Hecht: O zlaté rybce
Činoherní studio města Ústí nad Labem (Zkušebna Obejvák Činoherního studia Ústí nad Labem)Czech premiere
Uvedeno v rámci projektu Překročit hranice.
Překročit hranice je tříletým projektem Činoherního studia a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, v rámci něhož budou formou scénických čtení poprvé v České republice uvedeny současné německé dramatické texty v překladu studentů Katedry germanistiky Filozofické fakulty UJEP.
27. 2. 2018
Divadlo Orfeus Praha - Krytové divadlo (Krytové divadlo Praha)1st stage production
Scénické čtení z české barokní literatury. Texty autorů: Matěj Václav Šteyer, Giovanni Batista Manni, Bohumír Josef Hynek Bílovský, Daniel Nitsch, Martin Pruggerius, Jan Ignáce Libertin, Damascen Marek a František Ondřej de Waldt (Pravda ze země pošla a Spravedlnost z nebe vyhlídla).

Zastoupeny jsou texty nejrůznějších žánrů: religiózní i světské, humorné i vážné, i kuchařské receptury, takže posluchač se seznámí s barokními texty v nezvykle rozsáhlém rozpětí, zamyslí se i pousměje, a zaraduje se v neposlední míře i z překrásné češtiny 17. a 18. století, z jazyka, s nímž se interpreti snaží zacházet nepietně, nemuzeálně, hovorově, se samozřejmostí s níž byl tehdejší populací užíván.
28. 2. 2018
Divadlo pod Palmovkou Praha (Studio Palm Off Divadla pod Palmovkou Praha)1st stage production
Tomáš Dianiška: Pusťte Donnu k maturitě!
Soubor: Divadlo F. X. Kalby.
Láska, sex a něžnosti na 90210 způsobů. Čágo bélo, šílenci. Je právě tolik, kolik je a vaše oblíbené Studio Palm OFF přináší epizodu z vašeho dospívání. Brandon má nového walkmana, Kelly to přehnala s odbarvovačem a mami, tati, Dylan pije! Nechceš si o tom promluvit? Nekompromisní ponor do devadesátek, do období, kdy všechny otázky dokázalo zodpovědět Bravíčko. Kdy jsme všichni toužili chodit na West Beverly high. Kdy jsme trsali na Spice girls. Láska, sex a něžnosti na 90210 způsobů. A nezapomeňte: až dokoukáte film, přetočte videokazetu na začátek, jinak dostanete v půjčovně pokutu.
Pantheon production Praha (Divadlo Palace Praha)Czech premiere
Situační komedie plná zvratů a záměn o tom, kolik milenek je zapotřebí ke zkáze jednoho dlouholetého manželství. Rosálie a Francis rekapitulují své dosavadní manželství a určitě by se shodli na tom, že jsou spolu šťastní, kdyby se právě neprovalilo, že Francis žije dvojí život. Celá rodina se ocitá v komickém zmatku, Rosálie vrací odvetný úder, dceři se za podivných okolností hroutí manželství a další postavy celý děj ještě dál zamotávají...
1. 3. 2018
Národní divadlo Praha; Činohra Národního divadla Praha (Nová scéna Národního divadla Praha)1st stage production
Jiří Adámek: Nová Atlantida
2nd premiere 2. 3.2018
Doba, která zažívá tolik otřesů jako ta dnešní, zároveň vybízí k fantazírování o lepším společenském řádu. Od proroků kybernetického věku v Silicon Valley po zakladatele místních domobran žije každý ve své vlastní utopii. Jeden ovšem nerozumí druhému. Jazyky finančních magnátů, expertů, inženýrů, humanistů či vlastenců se navzájem míjejí. Ztratili jsme schopnost rozumět touhám, obavám a pocitům druhých - a žádná nová společná vysněná Atlantida se na obzoru nerýsuje. Po úspěšné inscenaci Po sametu se režisér Jiří Adámek vrací na jeviště Nové scény ND, aby se svým nezaměnitelným způsobem zamyslel nad stavem České republiky uprostřed turbulencí současného světa. Jak je v jeho práci pravidlem, vychází z nejrůznějších dokumentárních materiálů - novinových a časopiseckých článků, sociologických či politologických publikací, filozofických statí, ale také třeba hovorů odposlechnutých v tramvaji či taxíku. Adámkovy inscenace, prodchnuté nezaměnitelnou hudebností, nabízejí nejen neotřelý způsob politického divadla, ale zároveň i pohled na nás samé s odstupem, nadhledem a humorem.
Národní divadlo Praha; Opera Národního divadla Praha (Forum Karlín Praha)
Emil Nikolaus von Reznicek: Donna Diana
Koncertní provedení opery.
Nastudováno v německém originále, uvedeno s českými a anglickými titulky.
2. 3. 2018
Centrum experimentálního divadla Brno; HaDivadlo Brno (Alfa pasáž Brno)1st stage production
Ropa a uhlí hoří, životní formy vymírají... Co budeme všichni sdílet, až přijde katastrofa? Řeknu vám fakt: Technosféra má dnes větší hmotnost než biosféra. Rozumíme si? Lidi založili novou geologickou éru! Mají se nejlíp, co to kdy šlo! Co s tím budeme dělat? *Hrajfdsofijsofjds'(„Askm a lzmatek- Střih. Malou pauzu, ano? Imerzivní přednáška.
Divadlo Radost Brno (Divadlo Radost Brno)1st stage production
Obsazení bude doplněno.
Divadlo Alfa Plzeň (Divadlo Alfa Plzeň)
Vít Peřina – Jules Verne: Tajemný hrad v Karpatech
Premiere 26. 2.2018
Další údaje budou doplněny.
Ranní premiéra 26. 2. 2018, večerní premiéra 2. 3. 2018.
Divadlo X10 Praha (DUP 39 Praha)1st stage production
Aleš Čermák: Superpozice
Scénická úvaha připravená pro prostory DUP39.
3. 3. 2018
Divadlo Drak Hradec Králové (Divadlo Drak Hradec Králové)1st stage production
Jack London – Tomáš Jarkovský – Jakub Vašíček: Bílý tesák
Uvádí Divadlo Drak a MIFD o.p.s.
Daleko na severu za časů zlaté horečky, v nehostinném místě a v drsné době, vyrůstá ze štěněte Bílý tesák, kříženec psa a vlka. Od přírody má do vínku nadělenou divokost a nespoutanost, nedokáže se jen tak začlenit do smečky psů ani lidí, není přijímán a sám obtížně přijímá. Jeho jinakost ho předurčuje být buď prvním mezi všemi, nebo posledním. Během svého dospívání se setkává s násilím a nenávistí, ale také s laskavostí, ba dokonce i s láskou. Co se nakonec nejsilněji otiskne v jeho duši? „Tlak okolností vykonal na něm své dílo až příliš dobře. Vytvořil z něho bojovného vlka, dravého a nesmiřitelného, nikoho nemilujícího a nikým nemilovaného. Změnit to vše by znamenalo tolik, jako zvrátit celou osobnost, a to v době, kdy už neměl plastičnosti dětství, kdy se každé vlákno jeho bytosti zauzlilo a ztuhlo, kdy osnova života jej utkala v diamantově tvrdé tkanivo, drsné a nepoddajné, kdy jeho duch ztvrdnul jako železo a všechny jeho pudy vykrystalizovaly v pevná pravidla, výstrahy, nechuti a touhy. Potřeboval někoho, kdo by vlídností vzkřísil k životu schopnosti, které v něm dřímaly a už skoro odumřely. Někoho, kdo by změkčil vše, co ztvrdlo, a předělal to v ušlechtilejší tvar.“
Západočeské divadlo Cheb (Západočeské divadlo Cheb)
Friedrich Schiller: Marie Stuartovna
Obsazení bude doplněno.
Dramatický střet dvou velkých žen britské historie - Marie Stuartovny a Alžběty Anglické. Mistrovská studie lidského nitra v okamžiku vítězství i porážky.
5. 3. 2018
Divadlo Na Fidlovačce Praha (Divadlo Na Fidlovačce Praha)
7. 3. 2018
Divadlo Hybernia Praha (Divadlo Hybernia Praha)1st stage production
Tomáš Beran: Královna Kapeska
8. 3. 2018
Národní divadlo moravskoslezské Ostrava; Opera Národního divadla moravskoslezského (Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava)
Dmitrij Šostakovič – Nikolaj S. Leskov: Lady Macbeth Mcenského újezdu
2nd premiere 10. 3.2018
Divadlo Letí Praha (Vila Štvanice Praha)Czech premiere
Jez Butterworth: Řeka
Scénické čtení z cyklu 8@8. Další údaje budou doplněny.
9. 3. 2018
Národní divadlo Brno; Balet Národního divadla v Brně (Mahenovo divadlo Brno)
 • : Hidden Order
 • : Falling Angels
 • : Sarabande
 • : Gnawa
Hidden Order - první provedení.
Falling Angels - hraje živě DAMA DAMA-Středoevropský soubor bicích nástrojů Brno.
Gnawa - hudba: Hassan Hakmoun/Adam Rudolph, Juan Alberto Arteche and Javier Paxari?o, Rabih Abou-Khalil, Velez, Kusur y Sarkissian.
Další údaje budou doplněny.

V jedinečném tanečním večeru Balet NdB uvádí další mimořádná choreografická díla světových tvůrců. Do repertoáru přibudou další dvě choreografie Jiřího Kyliána a poprvé uvedeme i kreaci Nacha Duata, významného choreografa současnosti. Večer otevře původní choreografie Hidden Order, vytvořená pro náš soubor choreografem Lukášem Timulákem. Následovat budou dvě výjimečné Kyliánovy choreografie, Falling Angels, hraná naživo skvělými perkusionisty souboru DAMA DAMA a Sarabande. V mistrovských kompozicích jednotlivých titulů dostane prostor pro taneční realizaci čistě mužský nebo ženský ele­ment. Večer uzavře strhující Gnawa Nacha Duata podbarvená typickou hudbou pro severoafrickou oblast a přilehlé Středozemí. Gnawa je plná podmanivé síly, je směsí smyslné elegance, spirituality i rytmu Středozemí a plastické choreografie Nacha Duata.
Divadlo loutek Ostrava (Divadlo loutek Ostrava)1st stage production
Obsazení bude doplněno.
Divadlo D21 Praha (Divadlo D21 Praha)1st stage production
Jiří Ondra – Mircea Eliade: Svatojánská noc
Inscenace se inspiruje motivy z děl význačného rumunského spisovatele, historika, religionisty a filozofa Mircei Eliada.
Utéct před časem. Opustit čas. Následovat znamení. Autorská inscenace (iniciace) o hledání rajského místa na Zemi. Svatojánská noc - Velký rok, uzavřená cesta, dokonalý cyklus opředený zázraky, které čas maskuje do každodenních událostí a konají je lidé podobní nám, řadovým občanům. Cesta - Kaz?dy? ma?me v sobě něco z Odysea, podobně jako on se hleda?me, a potom doufáme, z?e znovu najdeme domov, sami sebe. Jenomz?e při kaz?dém putováni?, podobně jako v labyrintě, existuje riziko, z?e se ztrati?me. Pokud se c?lověku podaři? vyjít z labyrintu a najít domov, stane se jiny?m c?lověkem. Čas - Člověk může spasit jenom sám sebe; nemůže pomoci jinému, aby se spasil; už nemá čas! Čas zrychlil svůj rytmus. Bude nám stačit pouze na to, abychom sami vyvázli. Cyklus - “Primitivní”, archaický člověk neuznává v dílčích projevech svého vědomého jednání žádný úkon, který dříve nepředvedl nebo nezažil někdo, kdo nebyl člověkem. Dělá to, co již dělal někdo jiný. Jeho život je nepřetržitým opakováním gest zavedených jinými. “Vám se nikdy nestalo, že byste měli dojem, jako byste už něco jednou prožili? Když na to pomyslím, jímá mě hrůza… Nemám valnou chuť do debaty, plytkost soudobého myšlení mě děsí. Radši si půjdu dát pivo…”
Divadlo v Řeznické Praha (Divadlo v Řeznické Praha)Czech premiere
Mark St. Germain – Armand Nicholi: Poslední sezení u doktora Freuda
10. 3. 2018
Městské divadlo Brno; Muzikál Městského divadla Brno (Hudební scéna Brno)Czech premiere
Shuki Levy: Představ si to
Další údaje budou doplněny.
Těšínské divadlo Český Těšín; Česká scéna (Těšínské divadlo Český Těšín)
Městské divadlo Kladno; Loutkové divadlo Lampion Kladno (Divadlo Lampion Kladno)1st stage production
Vladimír Novák – Rozálie Nováková – Emílie Nováková: Putování za snem (Emma a Ella na treku)
Dobrodružné putování dvou sestřiček, kterým se nechce spát. Cestování napříč světadíly, během kterého Emma a Ella potkají nebezpečná zvířata, zdolají nejvyšší skalní stěnu Evropy, poznají Sněžného muže v Himalájích, zatoulají se k prérijním indiánům… Prostě půjde do tuhého, budou se o sebe navzájem bát, ale vždycky najdou řešení a z nebezpečí vyváznou. Cestou se i mnohému naučí.
Východočeské divadlo Pardubice (Městské divadlo Pardubice)1st stage production
Petr Abraham – Jean-Claude Penchenat – Ettore Scola: Tančírna
Tanečně herecká inscenace čerpá koncepci a motivy z filmu režiséra Ettore Scoly „Le Bal“, který vznikl podle slavné stejnojmenné pantomimy Jeana-Clauda Penchenata v divadle Théâtre du Campagnol.
Divadlo J. K. Tyla Plzeň; Opereta / Muzikál Divadla J. K. Tyla (Velké divadlo Plzeň)
Jerome Robbins: režie a choreografie původní produkce.
Harold Prince: původní produkce.
Městská divadla pražská Praha (Rokoko Praha)
Věra Mašková – Fjodor M. Dostojevskij: Idiot
Městské divadlo Zlín (Velký sál MD Zlín)
 • Eurípidés: Trójanky
 • Eurípidés: Hekabé
 • Eurípidés: Andromaché
 • Eurípidés: Trójanky
 • Eurípidés: Hekabé
Režisér Jan Antonín Pitínský se k antice ve Zlíně navrací rád. Po scénickém melodramu Smrt Hippodamie a Aischylově velkolepé tragédii Oresteia objevuje pro Zlín kruté, niterné i bolestné příběhy žen v Euripidových hrách Trójanky, Hekabé a Andromaché. Spojením těchto her vznikla volná trilogie, ukazující konfrontaci „barbarských“ Trójanek s „civilizovanými“ Řeky. Dvě kultury se střetly, jedna dobyla město, ale skutečného vítěze není. Trójské ženy odchází k řeckým mužům do zajetí. Kolik bolesti je čeká? Kolik neporozumění? Kolik ztrát těch nejbližších? Budou se mstít, nebo pokorně přijmou svůj osud? Nebo budou urputně bojovat za život svých dětí? Najdou u některých Řeků pochopení?
12. 3. 2018
Kašpar Praha (Divadlo v Celetné Praha)Czech premiere
Anna Ziegler: Snímek č. 51
Společenstvo Bezhlavých / SpitFire Company Praha (Ponec Praha)1st stage production
Preview 27. 2.2018
27.2. premiéra v Theater de Nwe Vorst, Nizozemí.
Symbióza tance, působivého vizuálna a podmanivé hudby spojené s prostorovým zvukem. Soužití na hranici reality, magie a imaginárna. Hoříme touhou, hoříme pro tanec.
15. 3. 2018
Národní divadlo Praha; Činohra Národního divadla Praha (Stavovské divadlo Praha)
Marta Ljubková – Jan Frič – Jan Tošovský – Johann Wolfgang Goethe: Faust
2nd premiere 16. 3.2018
Může být svět bez jednání? Nejobtížnější, nehratelná, komplikovaná - navíc ve dvou dílech... Hra jako maximální výzva, kterou před nás položil nejen Goethe. Klade ji před nás také inscenační tradice sahající (právě třeba na scéně Stavovského divadla) až k Otomaru Krejčovi a řada různých zpracování tohoto mýtu o překračování hranic člověka. Ptáme se, v čem je Faust naším současníkem, jakým pokušením by byl vystaven dnes a kolik z někdejšího klasicistního opusu můžeme přenést na jeviště na začátku jedenadvacátého století. Zcela nová úprava. Zcela nový Faust.
16. 3. 2018
Moravské divadlo Olomouc; Činohra Moravského divadla (Velké divadlo Olomouc)
David Šiktanc – Choderlos de Laclos: Nebezpečné známosti
Divadelní společnost Petra Bezruče Ostrava (Divadlo Petra Bezruče Ostrava)1st stage production
Kateřina Menclerová – Michal Skočovský – Guy de Maupassant: Miláček
Divadlo Na Slupi Praha (Divadlo v Řeznické Praha)1st stage production
Marianna Arzumanová: Traktát o lásce
2nd premiere 17. 3.2018
Další údaje budou doplněny.
Divadelní hra rozebírá lidskou schopnost MILOVAT z různých úhlů pohledů. “Výzkum” je proveden na základě nejznámějších a nejdojemnějších scén o lásce. Hra provede diváka labyrintem světové dramaturgie od Aristofana po Čechova a ponoří jej vždy do obrazu s velkým emočním nábojem.
Divadlo Na zábradlí Praha (Divadlo Na zábradlí Praha)
Dora Viceníková – Jan Mikulášek – Thomas Bernhard: Mýcení
Oldstars o.s. Praha (H2O - umělecký prostor Praha)
Duncan Macmillan: Všechny báječné věci
17. 3. 2018
JAMU Brno - Divadlo na Orlí, hudebně-dramatická laboratoř (Divadlo na Orlí Brno)
 • : Le mariage aux lanternes
 • : La Veuve Grapin
Další údaje budou doplněny.
Inscenace Komorní opery Hudební fakulty JAMU.
Klicperovo divadlo Hradec Králové (Beseda Hradec Králové)Czech premiere
Roland Schimmelpfennig: Temná voda
Další údaje budou doplněny.
Geisslers Hofcomoedianten Kuks (Vila Štvanice Praha)
Jean Babtiste Lully: Krása střídá nádheru
Divadlo J. K. Tyla Plzeň; Balet Divadla J. K. Tyla (Nové divadlo Plzeň)1st stage production
Jiří Pokorný – Dmitrij Šostakovič – Benjamin Britten: Chaplin
Městská divadla pražská Praha (Divadlo ABC Praha)
Hadar Galron: I "love" MAMMA


18. 3. 2018
Slezské divadlo Opava; Činohra Slezského divadla (Slezské divadlo Opava)1st stage production
Roman Groszmann – Karel Jaromír Erben: Kytice
21. 3. 2018
Divadlo Kalich Praha (Divadlo Kalich Praha)
Torben Betts: Kočka v oregánu
22. 3. 2018
Divadlo v Dlouhé Praha (Divadlo v Dlouhé Praha)
Sofoklés: Élektra
2nd premiere 24. 3.2018
Překlad Hana Burešová za filologické spolupráce Aleny Sarkissian.
Po deseti letech od premiéry Senekovy Faidry se režisérka Hana Burešová a dramaturg Štěpán Otčenášek vracejí k antice.
Národní divadlo Praha; Opera Národního divadla Praha (Národní divadlo Praha)
Leoš Janáček – Svatopluk Čech: Výlety páně Broučkovy
2nd premiere 25. 3.2018
23. 3. 2018
Centrum experimentálního divadla Brno; Divadlo Husa na provázku Brno (Sklepní scéna Divadla Husa na provázku Brno)1st stage production
Eva Turnová: Turnový háj
Světová premiéra. Svět nahlížený očima ženy žijící v současném Česku. Texty Evy Turnové, které od roku 2012 vycházely nejprve v časopise Instinkt, pak v Reflexu. Od té doby již vyšlo celkem pět knih sestavených z těchto originálních sloupků - hořkohumorných glos k současnosti, nabitých (sebe) ironií.
Jihočeské divadlo České Budějovice; Balet Jihočeského divadla (Dům kultury Metropol České Budějovice)1st stage production
Petr Zuska – Antonín Dvořák – Leoš Janáček: Klíče odnikud
Obsazení bude doplněno.
AMU DAMU DISK - Divadelní studio Praha (DISK Praha)
Ferdinand Bruckner: Choroby mládí
Obsazení bude doplněno.
Život jako jedna nekonečná párty. Tekutá láska. Studium, které nikam nevede a ideály, kterým nikdo nevěří. Že vám to něco připomíná? Přitom to není současnost - jsou dvacátá léta 20. století, v rakouské společnosti byly po první světové válce otřeseny všechny dosavadní hodnoty a skupina mladých studentů medicíny se snaží zorientovat v chaotické době. „Podle mě by se měl každý v sedmnácti zastřelit.“
Divadlo Cylindr Praha (Divadlo Kampa Praha)1st stage production
Iveta Dušková – Vanda Hauserová – Simone Berteaut: Edith Piaf: Dnes nechci spát sama
Divadlo na Vinohradech Praha (Divadlo na Vinohradech Praha)1st stage production
Vladimír Neff – Jan Vedral: Sňatky z rozumu
Studio Alt@ Praha (Studio ALT@ - Hala 30 Praha Holešovice)1st stage production
Česko-slovensko-německý taneční retro projekt o „starých dobrých časech“.
24. 3. 2018
Městské divadlo Brno; Činohra Městského divadla Brno (Činoherní scéna Brno)
Moliere: Lakomec
Další údaje budou doplněny.
Mimi Fortunae Brno1st stage production
Scéna: Kulturní dům Rubín, Brno Žabovřesky, Hudba: koláž prvorepublikových písní. Další údaje budou doplněny.
Vážně míněná, ale nevážně zpracovaná pocta Oldřichu Novému a jeho éře dámské i pánské elegance.
Klicperovo divadlo Hradec Králové (Klicperovo divadlo Hradec Králové)
Další údaje budou doplněny.
Západočeské divadlo Cheb (Západočeské divadlo Cheb)
Joe DiPietro: Miluju tě, ale...
Obsazení bude doplněno.
Rozpustilá hudební jízda moderními vztahy mezi mužem a ženou od prvního rande po společné stáří.
Komorní scéna Aréna Ostrava (Komorní scéna Aréna Ostrava)1st stage production
Tomáš Vůjtek – Janusz Klimsza: Chacharije
„My jsme ti ostravští chachaři, nám se vše na světě podaří!“
26. 3. 2018
Centrum experimentálního divadla Brno; Divadlo U stolu Brno (Sklepní scéna Divadla Husa na provázku Brno)Czech premiere
Lucius Annaeus Seneca: Thyestes
Nejčernější ze všech Senecových černých tragédií. Kruté drama, v němž není místo pro slitování a odpuštění, vypráví o pomstě Atrea, krále Argu, bratru Thyestovi. Hra nebyla dosud nikdy v češtině uvedena.
Východočeské divadlo Pardubice (Malá scéna ve dvoře Pardubice)Czech premiere
Roland Schimmelpfennig: Čtyři světové strany
Scénické čtení. Uvedeno v rámci cyklu INprojekty (Malé inscenační projekty světových novinek).
27. 3. 2018
Divadlo u Valšů Praha (Divadlo u Valšů Praha)Czech premiere
Philipp Moog – Frank Röth: Slepá láska
2nd premiere 29. 3.2018
28. 3. 2018
RockOpera Praha (RockOpera Praha)1st stage production
Milan Steigerwald: Vymítač
2nd premiere 29. 3.2018
Koncertní verze premiéra: 31.12.2017.
29. 3. 2018
Divadlo Studio Dva Praha (Divadlo Studio Dva Praha)Czech premiere
William Goldman – Stephen King: Misery
30. 3. 2018
Divadlo Hybernia Praha (Divadlo Hybernia Praha)1st stage production
Zdeněk Hrubý – Daniel Defoe: Robinson - námořník z Yorku
31. 3. 2018
Divadlo J. K. Tyla Plzeň; Činohra Divadla J. K. Tyla
Místo konání: Malá scéna DJKT.
7. 4. 2018
Jihočeské divadlo České Budějovice; Činohra Jihočeského divadlaCzech premiere
Další údaje budou doplněny.
Národní divadlo Praha; Opera Národního divadla Praha (Nová scéna Národního divadla Praha)
Ivan Acher – Ladislav Klíma: Sternenhoch
Další údaje budou doplněny.
Divadlo Šumperk s.r.o. (Divadlo Šumperk)
Burton Lane: Divotvorný hrnec
Další údaje budou doplněny.
8. 4. 2018
JAMU Brno - Divadlo na Orlí, hudebně-dramatická laboratoř (Divadlo na Orlí Brno)
Hrají studenti 4. ročníku Ateliéru muzikálového herectví MgA. Stano Slováka.
Další údaje budou doplněny.
12. 4. 2018
Národní divadlo moravskoslezské Ostrava; Balet Národního divadla moravskoslezského (Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava)
Ludwig Minkus – Miguel de Cervantes: Don Quijote
2nd premiere 14. 4.2018
Další údaje budou doplněny.
13. 4. 2018
Činoherní studio města Ústí nad Labem
Howard Barker: Pazour
Další údaje budou doplněny.
14. 4. 2018
Jihočeské divadlo České Budějovice; Loutkohra Jihočeského divadla (Malé divadlo České Budějovice)1st stage production
Janek Lesák – Natálie Preslová: GAME
Další údaje budou doplněny.
Participační divadlo, které vytvářejí sami diváci.
Uvedeno v rámci projektu Platform Shift+.
19. 4. 2018
Národní divadlo Praha; Balet Národního divadla Praha (Národní divadlo Praha)Czech premiere
2nd premiere 20. 4.2018
Další údaje budou doplněny.
Činoherní studio města Ústí nad Labem (Zkušebna Obejvák Činoherního studia Ústí nad Labem)
Petra Wüllenweber: Restlühen/Poslední třpyt
Režie: studenti JAMU.
Další údaje budou doplněny.
Uvedeno v rámci projektu Překročit hranice.
Překročit hranice je tříletým projektem Činoherního studia a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, v rámci něhož budou formou scénických čtení poprvé v České republice uvedeny současné německé dramatické texty v překladu studentů Katedry germanistiky Filozofické fakulty UJEP.
20. 4. 2018
Jihočeské divadlo České Budějovice; Činohra Jihočeského divadla
Další údaje budou doplněny.
26. 4. 2018
Divadlo na Jezerce Praha (Divadlo Na Jezerce Praha)
Peter Quilter: Je úchvatná
Premiéra byla přesunuta na jaro 2018.
28. 4. 2018
Městské divadlo Brno; Muzikál Městského divadla Brno (Činoherní scéna Brno)Czech premiere
George Forrest – Robert Wright – Maury Yeston – Vicki Baum: Grand Hotel
Další údaje budou doplněny.
3. 5. 2018
Národní divadlo moravskoslezské Ostrava; Opera Národního divadla moravskoslezského (Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava)
Giuseppe Verdi: La Traviata
2nd premiere 5. 5.2018
Další údaje budou doplněny.
4. 5. 2018
Jihočeské divadlo České Budějovice; Balet Jihočeského divadla1st stage production
Wolfgang A. Mozart – Giuseppe Gazzaniga – Moliere: Don G
Další údaje budou doplněny.
12. 5. 2018
Klicperovo divadlo Hradec Králové (Klicperovo divadlo Hradec Králové)
Eugene Labiche: Klášterní ulice
Další údaje budou doplněny.
17. 5. 2018
Národní divadlo Praha; Činohra Národního divadla Praha (Nová scéna Národního divadla Praha)1st stage production
Jan Frič – Milan Šotek: Zbyhoň!
2nd premiere 18. 5.2018
Další údaje budou doplněny.
26. 5. 2018
Klicperovo divadlo Hradec Králové (Klicperovo divadlo Hradec Králové)
Julius Zeyer: Radúz a Mahulena
Další údaje budou doplněny.
31. 5. 2018
Národní divadlo Praha; Činohra Národního divadla Praha (Stavovské divadlo Praha)Czech premiere
Moira Buffini: Vítejte v Thébách
2nd premiere 1. 6.2018
Další údaje budou doplněny.
1. 6. 2018
Divadlo Na zábradlí Praha
Další údaje budou doplněny.
2. 6. 2018
Městská divadla pražská Praha (Divadlo ABC Praha)Czech premiere
Diana Son: Stop Kiss
Další údaje budou doplněny.
7. 6. 2018
Národní divadlo Praha; Opera Národního divadla Praha (Národní divadlo Praha)
Jules Émile Massenet: Werther
2nd premiere 9. 6.2018
Další údaje budou doplněny.
9. 6. 2018
Městská divadla pražská Praha (Divadlo ABC Praha)1st stage production
Jiří Janků – Pavel Khek: Tančírna 1918-2018
Další údaje budou doplněny.
14. 6. 2018
Národní divadlo moravskoslezské Ostrava; Činohra Národního divadla moravskoslezského (Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava)
Terry Pratchett – Stephen Briggs: Maškaráda čili Fantom opery
Další údaje budou doplněny.
Národní divadlo Praha; Balet Národního divadla Praha (Nová scéna Národního divadla Praha)
2nd premiere 15. 6.2018
Další údaje budou doplněny.
15. 6. 2018
Činoherní studio města Ústí nad Labem1st stage production
Místo konání: netradiční prostory mimo divadlo.
28. 6. 2018
Národní divadlo Praha; Opera Národního divadla Praha (Hudební divadlo Karlín Praha)
Giuseppe Verdi: Nabucco
Další údaje budou doplněny.
29. 6. 2018
Divadlo J. K. Tyla Plzeň; Opera Divadla J. K. Tyla
Místo konání: Lochotínský amfiteátr.
Uvedeno v rámci projektu Noc s operou.
Další údaje budou doplněny.
3. 10. 2018
Divadlo Spejbla a Hurvínka Praha (Divadlo Spejbla a Hurvínka Praha)1st stage production
Helena Štáchová – Miki Kirschner: Hurvínek v Hajanech
Obsazení bude doplněno.
v
Photo
Scenogr
Production title
Theatre and Ensemble/Company
Year
Your box is empty. You can insert selected search results to your box pressing a button "Insert to box" on "Search" tab.
Show selected, count:
Export
v
Remove from box
page
of 0 (0 items)
Place on detail:

Theatre Productions module

The Productions module contains comprehensive information on Czech theatre productions for all seasons from 1945 to 2010/11 held by the Arts and Theatre Institute's Information and Documents Department.

Besides basic information on premieres (date and information, theatre, company, stage), the database contains the names of authors, "producers" (theatre professions such as directors, scenographers and more), and actors as contained in the production's program—in most cases, any later changes (including alternates) are not listed.

The database also contains information on whether the Arts and Theatre Institute possesses a recording of the production (in the video library) or any other documentation in its photographic or scenographic collections.

The database is being constantly updated. We are currently in the process of gathering, verifying, and entering data for the period from 2011/12 to the present. We also add past productions to the database whenever we manage to acquire verifiable documentation.

The productions database contains 45 687 records.


With the support of The State Fonf of Culture.

Instructions for use

The Productions module can be searched in two ways:

 1. By information on the production
 2. By the names of plays and original stories/books

As a rule, diacritical marks do not play a role in fulltext searches or title searches. They do, however, make a difference when filtering interim search results (theatre, person's name).

In order to filter interim results (fields with drop-down menu), the information is entered into the field and the choice can be confirmed by clicking or checking the selection and choosing OK. Besides using the mouse, you can also navigate through the interim results with your keyboard:

 • Left / Right (arrows) = move to preceding / next row,
 • Insert = select row + move to next row,
 • PageDown / PageUp = move to preceding / next page,
 • Home / End = move to first row of first page / last page.

The selected records are ordered in descending order according to date of premiere - the ordering can be changed (ascending and descending) by clicking on the header of any column.

Clicking on the name of a production displays detailed information on this record (including links to photographs, scenographic documentation, bibliographical records, and information as to the existence of a record in the Institute's video library).

By checking several/all productions (options appear by clicking on the arrow in the top left) and choosing which kind of information will be displayed ("Place on detail" - bottom left), you can create a batch list of productions containing the desired information ("Show selected").

The basic information for all selected records can be exported ("Export") as a table in Excel or other format.

The checked records can be stored ("Insert to box"), where you can find them the next time you open the database from the same computer (the "Box" tab above search field). This function also enables the batch printout or export or records stored from several searches. When storing a large number of records, it is a good idea to empty the storage prior to saving additional records ("Remove from Box").

A/ Searching by information on the production

 • By part of the production title (e.g. král (king)).
 • By part of the theatre's name – enter any word from the theatre's name for a list of all variants of the name in the theatre's history; you can choose a specific variant of the theatre's name indicated by the time range (Divadlo Petra Bezruče Ostrava 55-80).

  If, over the course of its existence, the theatre was ever part of another institution, this option must be chosen as well: This is indicated in the list of theatres - example: Činohra Petra Bezruče (as a part of another institution), Činoherní klub (as a part of another institution).

  Given names in theatre names are abbreviated without spaces following the periods (Divadlo J.K.Tyla).

 • By name – you may enter just the first few letters of the surname – for faster searches, it is better to enter the full name (in the form surname, name (Čapek, Karel)); the search may be further narrowed by choosing the person's activity (author, producer, or actor) – if you select all three or none of the three, the search will be for all. "Author" includes playwright, composer, translator and author of adaptation; "Producer" includes theatre professionals such as directors and scenographers.

  If searching for a list of plays written and directed by the same person (for example, Ladislav Smoček), enter "Smoček, Ladislav" on two lines and select "author" for one and "producer" for the other.

  In order to find all works by a person who uses several names, enter all variants on one line.

 • By date of premiere from–to – no need to search in a calendar; you can enter the date in the format 1. 1. 2012; the results will include premieres with a corresponding incomplete date (month and year, only year).
 • By genre – o limiting your search to a particular genre speeds up the search, especially for works with the same title (e.g. Macbeth – drama and opera, Romeo and Julie - drama and ballet).

B/ Searching by play or original story/book

Searches are performed in three steps - search for play, refine search, and subsequently find productions

 1. Search for play
  • by part of the name of the play (e.g. král (king)),
  • by part of the name of the book (e.g. zločin (crime)),
  • by playwright – you may enter just the first few letters of the surname – for faster searches, it is better to enter the full name (in the form surname, name (Čapek, Karel)).
 2. Refine search
  by related sources
  – clicking on this link displays translations and adaptations (for original works), original works and adaptations (for translations), and original works and translations (for adaptations).
 3. Find production – clicking on a particular play displays productions of the particular translation or adaptation or (if clicking on the original) shows all productions of the play in question.